dentysta wyrywający zęba

Bezbolesne usuwanie zębów

Rosnące wymagania jakości i komfortu na rynku usług sprawiają, że znieczulenie miejscowe staje się standardem w gabinetach stomatologicznych. Jego ceny nie są tak wysokie jak kiedyś, niektórzy dentyści przyciągają pacjentów znieczuleniem w cenie zabiegu. Ale czy pozwala to całkowicie uniknąć bólu kiedy jedynym wyjściem jest chirurgia stomatologiczna?

Czy usuwanie zębów musi boleć?

Kwestia ta nie jest jednoznaczna. Niestety, nie każdy może bezpiecznie otrzymać znieczulenie. Najczęstszym przeciwwskazaniem jest reakcja alergiczna na anestetyk, rzadziej konflikt z przyjmowanymi lekami, lub niektóre rzadkie schorzenia. Stomatolog lub chirurg przed zabiegiem przeprowadzają odpowiedni wywiad i dobierają substancję znieczulającą odpowiednią dla pacjenta. Może się też zdarzyć, że znieczulenie po prostu nie zadziała, należy wówczas jak najszybciej zakomunikować to dentyście, czasami wystarczy drugie wkłucie. Są to marginalne przypadki i nie ma powodu do przedwczesnych obaw. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli pacjent w pełni uniknie bólu w trakcie usuwania zęba, to odczuje go już po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, mniej intensywny, niż zabiegowy, ale trwający nawet do tygodnia, w zależności od rodzaju zabiegu usuwania zęba. Pomocny okaże się środek znieczulający dość rutynowo przypisywany przez dentystów. Podsumowując, nie ma powodów do paniki, najintensywniejszy ból jest eliminowany.

Metody usuwania zęba

Istnieją dwa rodzaje zabiegów usuwania zęba (w języku fachowym ekstrakcji):

  • Ekstrakcja zęba jest wykonywana przez stomatologa w stosunkowo prostych przypadkach. Polega na poluzowaniu zęba przy pomocy tzw. elewatora i usunięciu go kleszczami ekstrakcyjnymi. Czasami zabieg kończy się założeniem szwu. Stosuje się tu znieczulenie miejscowe, ale w niektórych przypadkach operacja usuwanie zęba jest na tyle prosta i mało bolesna, że nie ma konieczności znieczulania, decyzja należy do pacjenta. Ból po zabiegu nie będzie intensywny ani długotrwały.
  • Chirurgiczna ekstrakcja zęba dłutowanie, jest wykonywane przez chirurga szczękowego. Ten rodzaj ekstrakcji zakłada rozcięcie dziąsła i naruszenie kości szczęki. Po wydobyciu zęba z korzeniami z zębodołu czasem konieczne jest uzupełnienie powstałej jamy substancją kościopodbną. Szew po operacji utrzymywany jest około tygodnia. Przede wszystkim dotyczy to usuwania ósemek i zębów nadmiarowych. Zwłaszcza kiedy są to zęby zatrzymane, czyli tkwiące całkowicie lub częściowo w kości szczęki. Ten rodzaj zabiegu stosuje się także gdy korona zęba jest ukruszona uniemożliwiając złapanie korzenia zęba, lub korzeń zęba jest zakrzywiony. Operacja dłutowania jest zawsze wykonywana pod znieczuleniem miejscowym, a ból po dłutowaniu trwa około tygodnia i powszechną praktyką jest przypisywanie silnych środków przeciwbólowych.

 

Znieczulenie podczas wyrwania zęba

Istnieje cały szereg metod znieczulania stosowanych w chirurgii stomatologicznej, dobieranych zależnie od stopnia skomplikowania zabiegu. Coraz częściej parametry bardziej precyzyjnych technik są dobierane reaktywnie przez układ komputerowy łącznie ze znieczuleniem wstępnym poprzedzającym bolesne wkłucie. Główne rodzaje znieczuleń z jakimi pacjent może się zetknąć w gabinecie stomatologicznym:

 

  • Znieczulenie powierzchniowe, którego nazwa pochodzi od metody aplikacji poprzez naniesienie anestetyka w żelu, kremie lub aerozolu na powierzchnię dziąsła. Czasami stanowi wstępne znieczulenie przed bardziej radykalnymi metodami wymagającymi nakłucia igłą.
  • Znieczulenie nasiękowe wiąże się z wkłuciem igły w dziąsło, czasami dwukrotnym i podaniem środka znieczulającego. Powoduje odrętwienie okolicznego dziąsła, a także policzka, języka i warg. Jego skuteczność ogranicza się do leczenie górnej szczęki oraz dolnych siekaczy.
  • Znieczulenie przewodowe również podawane jest bardzo blisko lub bezpośrednio w nerw za pomocą igły. Pomimo małej dawki leku ta metoda ma dość szeroki obszar działania, podobnie jak znieczulenie nasiękowe. Jest stosowana dla zębów trzonowych żuchwy, które nie poddają się znieczuleniu nasiękowemu.
  • Znieczulenie śródwięzadłowe wymaga wkłucia w szparę ozębną przy pomocy strzykawki ciśnieniowej. Rozprzestrzenienie się anestetyka znieczula oprócz leczonego zęba oraz dziąsła całkowicie lub częściowo zęby sąsiednie.
  • Znieczulenie śródkostne polega na podaniu najmniejszej skutecznej dawki anestetyka po wwierceniu się bezpośrednio w kość. Ta metoda również wymaga kontroli ciśnienia wstrzykiwanego preparatu i zapewnia precyzyjny obszar działania.
  • Narkoza jest bardzo rzadko stosowana w chirurgii stomatologicznej. Co prawda tlenek diazotu, czyli gaz rozweselający figuruje w ofertach niektórych zakładów stomatologicznych, ale raczej jako uatrakcyjnienie oferty niż konieczność.

 

Usuwanie zęba pomimo medycznego charakteru jest usługą jak każda inna na współczesnym rynku, co to znaczy dla cierpiącego pacjenta? Otóż nie trzeba polegać na jednej opinii od znajomego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dowolną frazę o znieczuleniach, wśród wyników dających szczegółowe informacji o technikach znieczulania znajdą się opinie na temat gabinetów stomatologicznych w okolicy. W najlepszym wypadku usuwanie zęba przebiegnie bezboleśnie, w najgorszym, można wystawić niedelikatnemu dentyście negatywną ocenę. Może nie pozwoli to uniknąć bólu, ale uchroni przed nim kolejnych pacjentów.

 

Maciej Dutka