Wizyta u dętysty

Na czym polega leczenie protetyczne

Ukruszony kieł, przegroda pomiędzy zębami, a może nieszczęśliwy wypadek, czego efektem była utrata części uzębienia? Jeśli jest jakiś powód, przez który nie czujesz się komfortowo, kiedy się uśmiechasz, to w poniższym artykule poznasz sposób, w jaki ten wstydliwy problem rozwiązać. Oto poradnik leczenia protetycznego!

Na czym to polega?

Leczenie protetyczne to termin z dziedziny stomatologii i poleca się je wtedy, kiedy nasze zęby wykształciły się nieprawidłowo w taki sposób, że widać nieestetyczne, szerokie przerwy w uzębieniu lub jakiegoś zęba bądź jego części brakuje. W leczeniu protetycznym lekarz wypełnia ubytki w uzębieniu pacjenta za pomocą protezy, czyli substancji wyprodukowanej w warunkach laboratoryjnych, która ma ząb przypominać. Współczesna technologia produkcji protez jest na tyle zaawansowana, że w efekcie końcowym leczenia protetycznego nie sposób odróżnić, gdzie, przed zaaplikowaniem protezy, znajdowała się skaza – lekarz jest w stanie bowiem tak profesjonalnie ucharakteryzować sztuczny ząb.

W zależności od przypadku, stomatolog może Ci zaproponować dwa rodzaje protez.

Protezy stałe

Jak sama nazwa wskazuje, protezy stałe aplikuje się na uzębienie, po czym zostają przytwierdzone bez możliwości ich późniejszego usunięcia (ponieważ są wiązane, np. za pomocą cementu używanego w medycynie).

Jakie są przykłady protez stałych? Do najbardziej popularnych należą korony, które stosuje się, gdy ząb jest mocno ukruszony. Wówczas na zniszczone uzębienie nakłada się sztuczną protezę, wspomnianą już koronę. Kiedy przychodzisz do stomatologa z cięższym przypadkiem, jak na przykład z nie ukruszonym, ale już brakującym uzębieniem, wtedy lekarz zaoferuje Ci tzw. most protetyczny. Nazwa tej protezy została zapożyczona ze słownictwa używanego w architekturze i polega ona na tym, że pomiędzy zdrowymi zębami buduje się sztuczny ząb w miejscu tego brakującego. Droższym i bardziej zaawansowanym zamiennikiem protez typu korona są wkłady koronowe, a ich przewaga polega na tym, że mogą one w najwyższym stopniu przypominać nasze naturalne uzębienie.

Protezy ruchome

W przeciwieństwie do protez stałych, protezy ruchome można w dowolnym momencie wyciągnąć z wnętrza ust, co może być dla pacjenta bardziej wygodne i komfortowe.

Jakie są przykłady protez ruchomych? Często stosowanymi są protezy szkieletowe, a ich charakter jest następujący – po wykonaniu projektu naszego uzębienia, lekarz wykonuje jego metalowy szkielet, który następnie upodabnia do naszego naturalnego uzębienia. Może się zdarzyć, że nie będzie potrzeby, aby wykonywać protezy dla całego uzębienia, dlatego wtedy stomatolog zaproponuje protezę częściową, która będzie zasłaniać tylko konkretny, zniszczony fragment zębów.