danie kuchni fusion

Kuchnia Fusion

Fusion to łączenie. Umiejętne i przemyślane czerpanie z dwóch lub więcej odmiennych tradycji kulinarnych, czego efektem jest stworzenie nowych, innowacyjnych i zaskakujących dań.

Na czym polega kuchnia fusion?

Koncepcja kuchni fusion powstała w latach 70.-tych XX wieku, kiedy to francuscy szefowie kuchni zaczęli łączyć tradycyjne dania z elementami kuchni azjatyckiej, głównie chińskiej i wietnamskiej. Idea ta szybko stała się popularna zarówno w Europie jak i w Ameryce.

Kuchnia fusion to kombinacja nie tylko składników, ale też metod i technik kulinarnych kilku różnych krajów. Efektem ma być odpowiednio skomponowane danie, w którym poszczególne składniki tworzą spójną całość.  Kucharz nie kopiuje regionalnych potraw w całości – subtelnie przemyca do lokalnego menu poszczególne ich elementy. Jest jak artysta, ogranicza go wyłącznie wyobraźnia i cel, czyli skomponowanie doskonałego dania. Czerpie z różnych źródeł, naśladuje konkretne, wypracowane w danym regionie techniki, ale robi wszystko zgodnie z własną wizją. Planuje potrawę tak, żeby z połączonych, często pozornie odległych elementów stworzyć spójną całość. Idealną, ale jednocześnie zaskakującą i różną od tego, co jedliśmy dotychczas.

Sukces kuchni fusion tkwi najczęściej właśnie w elemencie zaskoczenia i ekscytacji, kiedy pozornie nie dające się połączyć smaki i etniczne kuchnie, które znaliśmy wcześniej jako odrębne, dalekie, zupełnie różne –  na talerzu tworzą nową, nieznaną, ale pyszną całość.

 

Przepisy kuchni fusion

Fusion to łączenie – umiejętne i przemyślane. Stworzenie potrawy bazującej na składnikach, metodach i sposobach charakterystycznych dla kilku zupełnie różnych etnicznych czy regionalnych tradycji kulinarnych bywa bardzo trudne. Należy więc zwrócić uwagę na odpowiednie wyważenie dania i unikać przesady.

 

Lekkie sajgonki z indykiem, bekonem i awokado

Składniki:

6 arkuszy papieru ryżowego,

6 liści sałaty rzymskiej;

6 plastrów smażonej piersi indyka,

1 mała jicama (chińska rzepa),

6 plastrów smażonego bekonu,

¼ cebuli,

1 duże awokado,

1 papryczka jalapeño,

pół pęczka świeżej bazylii,

sól i pieprz do smaku.

 

Sposób przygotowania:

  1. Pierś indyka przypraw i podsmaż na oliwie, następnie pokrój na 6 plastrów. Usmaż bekon. Warzywa pokrój w bardzo cienkie plasterki.
  2. Zanurz arkusze papieru ryżowego na kilka sekund w ciepłej wodzie – tak, aby stały się giętkie. Po wyjęciu ułóż na desce.
  3. Na każdy arkusz papieru układaj składniki, zaczynając od liścia sałaty, dopraw solą i pieprzem.
  4. Zawiń wolną krawędź papieru na nadzienie, dociśnij, złóż boku arkusza do środka i zwiń ciasno w rulonik.

Puree ziemniaczane z japońskim wasabi

Składniki:

1 kg ziemniaków, obranych i pokrojonych w kawałki,

1 łyżka sosu sojowego,

2 łyżki wasabi w proszku,

1 szklanka podgrzanej śmietanki kremówki,

sól i pieprz do smaku,

¼ szklanku drobno posiekanych liści shiso (opcjonalnie).

 

Sposób przygotowania:

  1. W dużym garnku zagotuj wodę, dodaj ziemniaki i gotuj aż zmiękną, około 20 minut. Następnie odcedź i wrzuć z powrotem do garnka.
  2. Przeciśnij ziemniaki przez praskę, a żeby uzyskać jeszcze bardziej gładką konsystencję, przetrzyj je dodatkowo przez sitko. Mieszając, wlej podgrzaną śmietankę. Dodaj sos sojowy i wasabi, dopraw solą i pieprzem.
  3. Przełóż ziemniaki do miski i udekoruj liśmi shiso.
  4. Podawaj na gorąco.

 

Dorota Mglej