butelki wina

Podróże z butelką wina

Każda butelka jest inna, każda kryje w sobie zupełnie inny smak i aromat, z każdą łączą się zupełnie nowe doświadczenia i doznania. Właśnie dlatego wino przestało być dla nas zwykłym napojem, a stało się pasją, doskonałym sposobem na życie. Nie wyobrażamy sobie bez niego romantycznych chwil, długich zimowych wieczorów i imprez do białego rana, dlaczego więc nie miałoby stać się motywatorem do odbycia fascynujących podróży w miejsca, które są przesiąknięte jego zapachem?

Winne szlaki turystyczne

Większość europejskich winnic rozciąga się szerokim pasem wzdłuż południa kontynentu. Ten winny szlak w cudowny sposób łączy surowe portugalskie i hiszpańskie wybrzeże, lawendowe pola Prowansji, romantyczne pejzaże Doliny Loary, klimat niemieckich miasteczek, urokliwe mołdawskie wzgórza i czarnomorskie stepy. Smak tysięcy win – tak różnorodnych, a jednak tak podobnych do siebie – spaja różne kultury i mentalności, staje się organizatorem życia całych społeczności, wyjątkowo chętnie odkrywa także swoje tajemnice przed turystami.

Enoturystyka

Enoturystyka – czyli turystyka winiarska, związana z miejscami gdzie hoduje się winorośl i wytwarza wino – z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna. Umożliwia wniknięcie w głąb procesu produkcji tego cudownego napoju, obcowanie z nim od samego początku, degustowanie, ocenianie i poznawanie jego tajemnic. Takie podróże mogą stać się również znakomitym sposobem na odkrywanie kolejnych krajów, regionów i tradycji. Uprawa winorośli jest ważnym elementem kultur mieszkańców wielu państw Starego Kontynentu – także tej jego części, która, za sprawą klimatu, jest niezbyt często kojarzona z produkcją wina.

Wino włoskie

Tradycyjnie, najpopularniejszym kierunkiem wśród zwolenników enoturystyki jest basen morza śródziemnego – za sprawą klimatu, swojej historii i gościnności, przyciąga do siebie każdego roku setki milionów turystów z całego świata. To właśnie tam, w kolebce cywilizacji europejskiej, zlokalizowane są najpiękniejsze i największe winnice, w których powstaje blisko połowa produkowanego na całym świecie wina. Każdy szanujący się miłośnik tego napoju powinien obowiązkowo odwiedzić słynące ze swego piękna i niebywałej jakości produkcji winnice Sycylii. Własnymi winami szczyci się niemal każdy region Włoch. Warto odkryć smaki usianej makami Toskanii, rozesłanej u podnóża Wezuwiusza Kampanii, starożytnego Lacjum i najbogatszego regionu Włoch – Lombardii.

Wino francuskie

Niezwykle urokliwe są także winnice Francji, której zawdzięczamy takie odmiany wina jak cabernet sauvignon czy chardonnay. Francuskie regiony winiarskie wyróżniają się niezwykłą lokalizacją, która pozwala na zupełne zatopienie się w pięknie tutejszej natury i historii. Winnice Doliny Loary rozpościerają się w cieniu ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków, winorośle Prowansji otoczone są przez ogromne, znane na całym świecie pola lawendy, musujące wina Szampanii sąsiadują z niezwykłą bryłą katedry w Reims.

Wino regionalne

Podróż szlakiem wina nie musi wcale oznaczać dalekich wyjazdów i wielkich nakładów finansowych. Równie zachwycające i inspirujące może być odkrycie tajemnic jednej z polskich lub czeskich winnic – regionów winiarskich nie brakuje przecież także w naszej części Europy. Na turystów czekają urokliwe winnice Moraw i wciąż rozwijające się, rodzinne winnice Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Enoturytsyka nie jest już tylko luksusem dla nielicznych. W podróż winnym szlakiem może udać się każdy, kto szuka wytchnienia, a od wypoczynku i otaczającego go świata wymaga czegoś więcej. Winny szlak to przecież miliony ludzi, setki kultur i tysiące lat tradycji, która trwa i wciąż rozkwita na naszych oczach.

 

Paweł Łaniewski