potrawa dla dziecka

Prawidłowa edukacja żywieniowa

Na czym polega edukacja żywieniowa?

Oczywistym jest, że najlepszym sposobem na edukację żywieniową jest dobry przykład rodziców. Dzieci najczęściej przejmują nawyki żywieniowe od swoich rodziców, dlatego też niezwykle ważne jest, aby przykład szedł z góry.

Ogromna rolę odgrywają wspólnie spożywane posiłki. Wspólne gotowanie to najlepsza okazja do nauczenia naszego dziecka zdrowych nawyków. Ważne jest, aby dziecko miało okazję samodzielnie poeksperymentować w kuchni. Kreatywne podejście do gotowania, może  spowodować, że dziecko zafascynuje się różnymi potrawami i z większą przyjemnością będzie sięgało po oryginalne potrawy i nietypowe smaki.

Dlaczego dzieci nie lubią jeść?

Bardzo często nadajemy dziecku status „niejadka” i nie zastanawiamy się jakie są przyczyny tego stanu rzeczy. Każąc dziecku zjadać duże porcje jedzenia o określonych godzinach w ciągu dnia, narażamy go na rutynę żywieniową. Jeżeli dziecko nie chce zjeść danej potrawy, często spotyka się ze zmuszaniem ze strony rodziców i różnego rodzaju szantażami. To wywołuje u dziecka negatywny stres, co powoduje, że jedzenie bardzo źle mu się kojarzy. Dziecko jest zmuszane, błagane, namawiane…na setki sposobów. A gdy przez dłuższy czas nasze wysiłki nie przynoszą efekty próbujemy podawać mu tabletki pobudzające apetyt. W ostateczności zgłaszamy się z naszym dzieckiem do pediatry i chcemy go „wyleczyć” z niechęci do jedzenia. Ale czy ta droga jest właściwa?

Skąd bierze się niechęć dzieci do jedzenia?

Bardzo często negatywne nastawienie wynika ze strachu. Zmuszamy dzieci do jedzenia potraw, które im nie smakują, a to wywołuje w ich młodym życiu bardzo duży stres. Zapominamy często, że zmuszanie i błaganie nie jest jedyną formą zachęcenia dziecka do jedzenia.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Przede wszystkim zmień nastawienie. Jedzenie to nie jest przykry obowiązek, a świetna zabawa. Zainteresuj dziecko różnymi potrawami. Zafascynuj go bogactwem smaków i aromatów. Przekonaj go, że jedzenie może być najlepszym momentem dnia. Jak to zrobić? Przede wszystkim baw się kolorami. Być może dziecko ma jakieś swoje ulubione kolory. Możesz je wykorzystać do zwrócenia uwagi na wybrane produkty np. zielony ogórek, awokado albo pomarańczowa pomarańcza.

Kuchnia to nie tylko jedzenie

Zacznij od zabaw kuchennych, które przybliżą dziecku poszczególne produkty oraz przedmioty kuchenne. Do zabaw wykorzystuj puzzle, kolorowanki, ciastolinę, zagadki i inne łamigłówki. Opowiadaj bajki, w których poszczególne składniki pokarmowe odgrywają role superbohaterów. Dodatkowo możesz także zachęcić swoje dziecko do zabaw muzycznych. Dzieci bardzo lubią uczyć się piosenek. A piosenki o pysznych warzywach i owocach będą mu przynosiły na myśl dobre skojarzenia o poszczególnych produktach. Możecie samodzielnie układać teksty piosenek. Dodatkowo wzbogacać go o budzące dobre skojarzenia informacja.

Zabawki i maskotki

Co może być lepszego niż pluszaki? Kolorowe i miłe w dotyku pluszaki to najlepsza pomoc w zabawach dla dzieci. Ogromne zainteresowanie dzieci wzbudzają przebrania oraz ciekawe historie i przedstawienia, które można wspólnie zainscenizować ze swoim dzieckiem. Jeżeli twoje dziecko nie ma ochoty na zjedzenie brokuła lub marchewki, możesz w sekundę stać się warzywem i opowiedzieć ciekawą historię. Dzięki temu twoje dziecko może nie tylko dobrze się bawić, ale także polubić dane warzywo i złapać apetyt na nie.

Kuchnia daje ogromne pole do zabaw. Możesz zainspirować się kształtem produktów, ich smakiem i aromatem. Poza składnikami żywieniowymi, masz także ogromny zestaw przypraw i ziół. W twoich szafach jest całe mnóstwo ciekawych zabawek takich jak – pokrywki, garnki, łyżki i miski. Dla małych dzieci te sprzęty mogą ogromną frajdę.

Pamiętaj, że w zdecydowanej większości, to własnie od rodziców zależy, czy dziecko będzie miało apetyt czy nie. Pamiętaj, że najgorszą metodą zachęcania dziecka do jedzenia jest zmuszanie i stres. Jedynym ograniczeniem jest twoja kreatywność. Dziecko z pewnością doceni twoją pomysłowość i w nagrodę przekona się do jedzenia wielu różnych produktów żywieniowych.