kobieta jedząca pączki

Wszystko o bulimii

Szczupła sylwetka, umięśnione ciało, zgrabne pośladki – to marzenia zapewne nie jednego z nas. W dzisiejszych czasach niezwykle modny jest aktywny tryb życia. Często jednak w pogoni za lepszym ciałem, zapominamy o tym, by zadbać o nasze zdrowie. A zaburzenia odżywiania to plaga naszych czasów…

Co to jest bulimia?

Nie każdy wie o tym, że bulimię nazywa się także żarłocznością psychiczną. To określenie zdaje się być bardziej drastyczne, bo uświadamia nam jak poważnym problemem może być ta choroba. Jakie są przyczyny bulimii? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Bowiem ilu jest pacjentów, tyle tak naprawdę może być przyczyn tej wyniszczającej choroby. Jednak najczęściej wymienia się to, że osoba choroba nie akceptuje własnej osoby, co może wiązać się z problemami w rodzinie. Specjaliści, którzy zajmują się leczeniem bulimii często wskazują także na fakt, że przyczyną jest zaburzenie ośrodka sytości, który znajduje się w mózgu.

 

Objawy bulimii

Najpierw objadanie się, a następnie wymioty albo głodówki – to najczęstsze objawy bulimii. U niektórych chorych  można spotkać się z tym, że stosują środki przeczyszczające, wykonują samodzielnie lewatywy. Kolejnym objawem, który występuje w parze z objadaniem się jest nadmierna aktywność fizyczna, przykładowo: bieganie, robienie brzuszków czy skakanie na skakance. Bulimia kojarzona jest z tym, że zapadają na nią osoby młode, jednak warto podkreślić, że często osoby dorosłe mogą mieć problemy z żarłocznością psychiczną. Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub osoby ci bliskiej podobne symptomy, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który stwierdzi czy masz rzeczywiście problem z bulimią. Nie można bagatelizować żadnych objawów, bo czasem może być za późno na leczenie. Szybkie rozpoznanie to połowa sukcesu jeśli chodzi o leczenie bulimii, którą często określa się mianem choroby cywilizacyjnej. Niektórzy utożsamiają bulimię z anoreksją, jednak są to dwie odmienne jednostki chorobowe.

 

Jak wyjść z bulimii?

Wyjście z bulimii nie jest wcale prostą sprawą. Mówi się o tym, że chorobę można zaleczyć jednak nie da się jej wyleczyć. Jest to choroba o podłożu psychicznym, a to sprawia, że w najmniej oczekiwanym momencie dowolny czynnik wpłynie na to, że choroba uaktywni się. Jest kilka metod leczenia bulimii. Często stosuje się psychoterapię jednak u niektórych pacjentów konieczne jest połączenie tej metody z leczeniem farmakologicznym. Warto pamiętać o tym, że ważna jest profilaktyka. Lepiej bowiem przeciwdziałać bulimii niż ją leczyć. Nie należy bagatelizować bulimii bowiem nieleczona może powodować nieodwracalne skutki nie tylko w zdrowiu, ale także w psychice chorego. Jeśli podejrzewasz, że problem bulimii dotyczy właśnie Ciebie albo może ktoś z grona bliskich ci osób ma problemy z żarłocznością psychiczną skontaktuj się z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki, by rozwiązać twój problem. Warto także stanowczo podkreślić fakt, że o bulimii powinno mówić się głośno. Często bowiem jest to temat tabu, o którym wstydzimy się rozmawiać. Tymczasem bulimia to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Jest to choroba jak każda inna i nie należy się jej wstydzić. Problem ten może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci czy zawodu. Warto rozmawiać o bulimii. Chociażby ze względu na to, że właśnie rozmowa jest jedną z metod leczenia bulimii.

 

Karolina Grzelak