kolbowy ekspres do kawy

Zakup ekspresu do kawy – na zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego ekspresu pod kątem preferowanej lub ulubionej kawy to jednak tylko połowa sukcesu. Znane powiedzenie głosi, że „diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego nie warto kupować pierwszego lepszego modelu.

Parametry ekspresu do kawy

Przy zakupie dobrego ekspresu do kawy trzeba również zwrócić uwagę na następujące parametr:

  1. Ciśnienie – co prawda większość ekspresów ma moc 15 barów, to jednak można trafić i na takie z mocą 3-4 barów – a jak wiadomo, im większa siła, tym wyższa cena. Warto jednak na to zwrócić uwagę, jeśli masz ochotę pić dobrą kawę, a nie lurę.
  2. Temperatura – zwróć uwagę na to, czy wybrany ekspres posiada bojler czy grzałkę. Jeśli to pierwsze, możesz być spokojny – urządzenie samo „załatwi sprawę” i nie trzeba przy nim stać i kontrolować temperatury. Sprawa komplikuje się, gdy sprzęt ma grzałkę, ponieważ najpierw trzeba przez niego kilka razy przepuścić samą gorącą wodę, aby ogrzała jego „wnętrze” i dopiero wtedy można przystąpić do parzenia kawy, a to zajmuje więcej czasu niż zazwyczaj. Jeśli więc żyjesz intensywnie i nie chcesz tracić czasu na takie drobiazgi, koniecznie weź to pod uwagę.
  3. Zbiornik na wodę – im większy, tym lepszy. Zwłaszcza w ekspresach, które „muszą” przygotowywać kilka lub kilkanaście filiżanek kawy naraz podczas imprezy urodzinowej lub letniego grilla. Dlatego najlepszy to taki, który posiada pojemnik na co najmniej 2 litry wody.
  4. Młynek – należy pamiętać o tym, że wbudowany młynek posiadają tylko ekspresy automatyczne. Decydując się na inny rodzaj sprzętu musisz liczyć się z tym, że najpierw czeka Cię mielenie kawy lub dodatkowy zakup gotowej, mielonej już kawy. To jest jednak kwestia gustu, a o gustach przecież się nie dyskutuje.
  5. Dyszla do mleka – posiadają go tylko automaty oraz ekspresy kolbowe. Wszelkie inne urządzenia typu domowego są tej funkcji pozbawione. Nie uzyskasz z nich tak dobrej kawy, jaką piłeś np. na wakacjach we włoskiej kawiarni lub w hotelu na bankiecie firmowym.

 

Zakup odpowiedniego ekspresu nie jest zatem rzeczą łatwą. Tutaj liczy się bowiem nie tylko cena, ale przede wszystkim rodzaj i cel jego użytkowania – pamiętaj, że jest to inwestycja na długie lata. Powyższe opisy produktów oraz wskazówki odnośnie zakupu niewątpliwie pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji. Smacznego!