meble kuchenne

Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię?

Wprowadzając się do nowego mieszkania, każdy nowy właściciel chciałby, by jego mieszkanie było nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Miejscem, które wymaga najwięcej planowania jak kuchnia. Szczególnie osoby, które lubią spędzać w niej czas dbają o to, by była dobrze rozplanowana, miała wystarczająco miejsca i by sprawnie można się po niej poruszać. Kupując nowe mieszkanie, szczególnie o niewielkiej powierzchni, warto poświęcić czas na zaplanowanie funkcjonalnego rozkładu kuchni.

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Wbrew pozorom, spędza się tam dużo czasu, dlatego ważne jest, żeby to miejsce było dobrze rozplanowane. Chcąc zadbać o funkcjonalność kuchni, warto zastanowić się nad rozkładem szafek, ich ilością, głębokością, a także wysokością. Coraz częściej, chcąc w pełni wykorzystać przestrzeń w kuchni, projektuje się szafki sięgające aż do sufitu. Dzięki temu można zyskać więcej przestrzeni na naczynia, których z czasem przybywa. Warto też pomyśleć o rodzaju zabudowy, uchwytach itp. Ma to znaczenie biorąc pod uwagę porządek, ponieważ niektóre powierzchnie ciężko się czyszczą. Ponadto, ważne jest zaplanowanie jakie sprzęty AGD będą wstawione do kuchni i jakie będzie ich rozmieszczenie. Planując rozkład kuchni, należy przemyśleć wysokość mebli i blatów, i dostosować je do potrzeb mieszkańców.

 

Komu zlecić wykonanie projektu kuchni?

Projekt kuchni to sprawa indywidualna, dlatego jej plan trzeba dostosować do własnych potrzeb. W sklepach można kupić gotowe kuchnie, ale można też zamówić robione na wymiar. Kupując gotowe meble kuchenne nie można zbyt wiele w nich zmienić, ponieważ mają one określone rozmiary. Coraz więcej osób zleca wykonanie projektu kuchni firmom stolarskim, które wykonują meble na wymiar, maksymalnie wykorzystując powierzchnię pomieszczenia. Zlecając pracę stolarzowi, warto poszukać sprawdzonego wykonawcy. W Internecie można znaleźć wiele firm, oferujących wykonywanie mebli kuchennych na wymiar, jednak przed wyborem właściwej, powinno się sprawdzić portfolio wykonanych wcześniej prac. Jeżeli Twoja kuchnia nie mat typowych wymiarów lub zależy Ci na nietypowych rozwiązaniach warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura projektowego. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego architekta wnętrz warto zasięgnąć rekomendacji klientów, którzy korzystali z już wcześniej z tego typu usług.

Zalety funkcjonalnej kuchni

Funkcjonalna kuchnia ma same zalety, które docenią szczególnie osoby, spędzające w niej dużo czasu. Duża ilość szafek umożliwia poukładanie wszystkich naczyń w wygodny i praktyczny sposób. Bliskość sprzętów AGD ułatwia ich sprawną obsługę. Dobrze wybrana obudowa i kolor mebli ułatwia utrzymanie kuchni w czystości. Zalety funkcjonalnej kuchni to przede wszystkim dostępność naczyń, bezpieczeństwo, prosta obsługa i łatwość utrzymania porządku.

 

Magdalena Jaworska